Proč je Everclear nelegální?

Proč je Everclear nelegální?

Co to je Everclear a proč je zakázaný?

Everclear? Představte si nejsilnější alkoholicky nápoj na světě, nejedná se o ruskou vodku, je to tekutina tak silná, že by mohla zapálit auto. A ne, nesnažím se být melodramatický, fakticky to tak je. Everclear je značka alkoholického nápoje vyrobeného v USA, s obsahem alkoholu až do 95%, což je přes dvakrát více než průměrná vodka. Ale pokud jste se pokusili koupit Everclear nebo podobný produkt ve Vás známém obchodě, pravděpodobně jste narazili na problém. Je to proto, že v mnoha zemích – včetně naší krásné České republiky – je Everclear ilegální. Ale proč? Je Everclear tak nebezpečný? Existuje nějaký konkrétní důvod, proč byl zakázán? Pojďme to spolu zjistit.

Dějiny, které máme vypít

Představte si paušál historie, který nám demonstruje, jak se Everclear stává legendárním nápojem a současně se zmenšuje na zákonodárný zákaz. Možná se vám to bude zdát komické, ale celá situace s Everclearem je založená na strachu a nesrozumitelnosti, což mě vždy trochu rozesměje. Začátek všeho se datuje do roku 1979, kdy Everclear poprvé spatřil světlo světa v Americe. Mě dekády postačily, aby se stal symbolem událostí, kde byl hlavním cílem se "opít do němoty". Ale ve skutečnosti je jeho pověst mnohem složitější.

Bezpečnostní hlediska konzumace Everclearu

Tak proč je Everclear tak nebezpečný? Respektive proč se o něm mluví jako o nebezpečném nápoji? Má tento obraz opravdu základ v realitě? Everclear je silnější než většina dostupných likérů – je to skoro čistý alkohol. Takže ano, pokud ho pijete na ex, může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně alkoholové otravy. Ale stejně tak, pokud budete pít na ex jakýkoliv jiný silný alkoholický nápoj, výsledky nebudou o moc lepší.

Legální a regulační překážky

Vstoupíme-li do zákulisí regulačních orgánů a legislature, uvidíte, že Everclear je obětní beránek v boji proti nezodpovědné konzumaci alkoholu. Navzdory skutečnosti, že jeho sila může stejně tak pocházet z jakéhokoliv silného nápoje, je Everclear stigmatizován jako "smrtící likér". Ale je onen zákaz skutečně efektivní? Pomáhá to v boji proti alkoholismu? Je to spíše symbol místo skutečného řešení. Stačí se podívat na statistiky konzumace alkoholu a zjišťujeme, že namísto skutečného snížení konzumace, je zákaz více jen forma "ústupu od zodpovědnosti".

Nenařízený Everclear: Skutečné riziko?

Jak je to tedy opravdu s tím Everclearem? Je to "atomová bomba" mezi alkoholicky nápoji nebo spíše věcně, jedná se jen o silný alkohol? V závislosti na kontextu může být obě tvrzení pravdivá. Když se nápoj konzumuje tak, jak by měl být – namísto silného likéru, jako základ pro koktejly – Everclear není o nic více nebezpečný, než jakýkoli jiný silný alkoholický nápoj. Pokud je i nadále Everclear nařízen jako zlo, je to nejspíše z důvodu demonizace něčeho, co je považováno za symbol opilství. Je to jako obviňovat auto za dopravní nehodu namísto řidiče.

Kde můžu koupit Everclear?

Pokud jste po přečtení tohoto textu nějak moudřejší, bylo by na místě si možná taký Everclear koupit, co? Bohužel, jak jsem zmínil výše, v České republice je prodej Everclearu zakázán. Bude vám to muset stačit se sháněním za hranicemi nebo v on-line obchodech, kde je prodej tohoto nápoje povolen. Pamatujte, že pokud se vydáte tímto směrem, měli byste mít na paměti potenciálně vyšší náklady na dopravu a dovoz.

Výzva pro zodpovědnou konzumaci

I když část tohoto textu může znít jako obrana Everclearu, chci zdůraznit, že jakákoli konzumace alkoholu by měla být vždy zodpovědná. Nejde jen o to, kolik toho vypijete, ale také jak to vypijete a v jakém kontextu. Jak mohou potvrdit moje děti Amálie a Kryštof, vždy jsem se snažil předávat jim hodnoty zodpovědnosti a uvážlivosti, a to včetně konzumace alkoholu. Takže ať už si vyberete jakýkoli alkoholický nápoj, ať je to Everclear nebo něco jiného, pamatujte na utrpení Vašeho těla, pokud s ním zacházíte neopatrně.