Jaký kmen má nejdelší trvající horečku?

Jaký kmen má nejdelší trvající horečku?

Úvod do světa třpytivých horeček

Pamatujte si, při čtení tohoto článku, jedno pravidlo - nikdy neštěkáte na staré panny, neboli nikdy nezkoumat neznámé kmeny bez vhodné ochrany. Jsme na cestě k pochopení, jaký kmen má nejdelší trvající horečku. Ne, nejsme na safari v Africe či v pralese Amazonky. Ale cestou, která by mohla být stejně dobrodružná a plná překvapení. Pracovně se tomu říká bakteriologie, ale pro jednoduchost to přeložíme jako - Jaký kmen má nejdelší trvající horečku?

Horečka je zrádná, ale naše tělo je chytré

Než se ponoříme do světa bakterií, je důležité si uvědomit, co přesně je horečka. Ve své podstatě se jedná o obrannou reakci našeho těla na něco, co mu nevoní, jinými slovy na patogeny. A jak tělo reaguje? Zvyšuje teplotu. Naše tělo je opravdu chytré, že? Možná vás překvapí, že tato schopnost zvyšovat teplotu je výhradně lidská. Zvířata i kočičky naše tělesné ohřívání neumí zvládnout. Ehm, to je dobrodružství na jiný článek.

Pronásledování kmenu - Rizečka poľná (Serratia marcescens)

Skvělý úvod, člověče, teď si to můžeme rozběhnout. První stopou je poměrně známý kmen bakterie Serratia marcescens, neboli rizečka poľná. Tato malá potvůrka miluje vlhké prostředí a nemocnice. A představíte si to? Téměř bez zastavení může způsobovat horečku. No dobrá, řekněme, že je to spíše o špatné imunitě pacienta než o výjimečnosti tohoto kmene. Ale to jsme zde zjistili, že je to stálice v oblasti horeček. A pokud jde o zajímavý fakt, rizečka poľná se taky vyskytuje v kuchyních. Ale s tím se nedá nic dělat, jen dobře umývat ruce a ovoce a zeleninu. Omlouvám se, jestli jsem vám zkazil chuť k jídlu.

Prokletý původce malárie - Plasmodium falciparum

Jak jistě víte, malárie je nemoc, kterou můžete dostat od bodnutí infikovaným komárem. Co možná nevíte, je, že tento nezvaný host v našem těle, Plasmodium falciparum, vytváří jednu z nejdelších a nejstrašnějších horeček. Nechtěl bych vás znepokojovat, ale u pacientů s malárií se horečka obvykle vyskytuje v cyklech, které trvají dva až tři dny. Představte si, že byste měli tři dny horečku, odpočívali dva dny a pak zase tři dny horečku. Nechci být v této situaci. Doporučuji zůstat co nejdaleko od infikovaných komárů. Ano, dobrodružství, ano, skvělý příběh pro vaše vnoučata, ale ne za cenu malárie.

Nevítaný návštěvník - Salmonela

Ach, Salmonela, milá Salmonelo. Ty jsi tu neměla být, ale zdá se, že si nás všimla. Salmonela je zákeřná bakterie, která si ráda vybírá své hostry dle aktuálních preferencí. Od nevinně vypadajícího kuřecího masa až po studené omáčky. Jakmile se už usadí v našem těle, příznivě se vyvíjející horečka může trvat až sedm dní. Ano, teď skloňujeme celý týden horečkou. To je týden bez práce, bez chuti do jídla a jen s nepříjemnými střevními příznaky. Vyzkoušeno na vlastní kůži.

Bakterie oblečená v obleku - Pseudomonas aeruginosa

Nyní se vrátíme k prostředí nemocnice a setkáme se s dalším nebezpečným odpůrcem. Pseudomonas aeruginosa. Je to bakterie, která způsobuje horečkové stavy u lidí s oslabeným imunitním systémem. Tyto horečky bývají obzvláště dlouhé a můžou se pohybovat mezi 3 až 5 dny. Co je na ní tak zvláštního? Je odolná vůči mnoha antibiotikům a často bývá nazývána "superbug". Nenechte se touto bakterií zastrašit, vyzbrojte se poznáním a buďte ve střehu. Je to jak ta špatná strana superhrdinů. Existuje, ale my máme na to poučit se o ní a nořit se do dobrodružství s hlavou vzhůru.

Skrytý vrah v nás - Tuberkulóza Mycobacterium tuberculosis

Jestliže existuje nepřítel, který je opravdu zlý, pak je to tuberkulóza. Tato nemoc je způsobena bakterií Mycobacterium tuberculosis, která může zůstat v našem těle bez jakýchkoliv příznaků po dlouhý čas a poté začít způsobovat problémy. Jakými problémy? Horečkou, která může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců. Takže příště, když vás někdo varuje před tuberkulózou, vezměte jejich rady vážně. Protože když přijde, je to opravdu špatné.

Závěr - Požehnaná horečka

Jestliže jsme se něco dnešním článkem naučili, pak je to, že horečka je chytrá. I když bychom rádi uvítali náš teploměr bez větších výkyvů, někdy náš organismus jednoduše potřebuje vzít helmou do rukou. Ať už to je pro boj s rizečkou poľnou nebo se superbugem, horečka je pouze znamením, že náš imunitní systém funguje. A za to bychom měli být vděční. Takže když příště budete mít horečku, místo aby jste se na ni zlobili, poděkujte jí. Je to požehnání v přestrojení.